tło

Atrakcje

Rynek Nowomiejski

Gospoda „Pod Modrym Fartuchem” – Rynek Nowomiejski Według tradycji odwiedzili ją królowie polscy: Kazimierz Jagiellończyk oraz jego syn Jan Olbracht. Historia zanotowała rodzinę Szalitów, którzy podobno w XVIII w. byli jej właścicielami. Gospoda słynęła z dobrego wina i piwa. Według…

Kościół akademicki pw. Ducha Świętego
Kościół Ducha Świętego

Kościół św. Ducha jest późnobarokową świątynią wzniesioną w połowie XVIII wieku jako ewangelicki zbór. Jego powstanie ściśle wiąże się z toruńskimi zamieszkami religijnymi z 1724 roku, w wyniku których miejscowi luteranie utracili posiadany wcześniej kościół Najświętszej Marii Panny. Pozbawieni świątyni…

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiony został w II połowie XIV w. przez franciszkanów, którzy przybyli do Torunia zaledwie kilka lat po lokacji miasta, w 1239 roku. Zachowana do dziś monumentalna gotycka świątynia jest trzecim bądź nawet czwartym kościołem zbudowanym…

Kościół św. Jakuba
Kościół Świętego Jakuba

Kościół św. Jakuba wzniesiony został w I poł. XIV wieku jako świątynia parafialna dla mieszkańców Nowego Miasta Torunia, lokowanego w 1264 roku. Ze względu na swą wyjątkową konstrukcję uważany jest za najpiękniejszy gotycki budynek sakralny w Toruniu. Kościół ten został…

Katedra Świętych Janów
Katedra Świętych Janów

Gotycka katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty swoją formę uzyskała w wyniku wieloetapowej budowy, którą po blisko 200 latach przerwano na przełomie XV i XVI w. Już w średniowieczu był to najważniejszy z toruńskich kościołów, pełniący…

Brama mostowa
Bramy i baszty

Baszta Gołębnik Jedna z wielu baszt, jakie zachowały się w murach miejskich od strony Wisły, nosi nazwę „Gołębia” i pochodzi ze średniowiecza. Nazwę swą zawdzięcza umieszczonym w XIX w., w górnej części budynku, gołębnikom dla gołębi pocztowych wykorzystanych przez garnizon…

Mury obronne
Mury obronne

Początek budowy murów miejskich w Toruniu sięga lat sześćdziesiątych XIII wieku. Bogacące się miasto handlowe i ważny ośrodek wojskowo-administracyjny państwa krzyżackiego został otoczony systemem ceglanych murów baszt, bram i fos, z których wiele można oglądać do dzisiaj. Do średniowiecznego Starego…

Zamek dybowski
Zamek Dybowski

Zamek Dybowski został wzniesiony na lewym brzegu Wisły przez Władysława Jagiełłę jako siedziba polskich starostów i strategiczny punkt militarny do kontroli ruchu na Wiśle i granicy polsko-krzyżackiej. Jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie ok. 1423-1425 r., ale już w początkowym okresie był…

Zamek krzyżacki
Ruiny Zamku Krzyżackiego

Toruński zamek należał do najstarszych budowli tego typu wzniesionych przez Krzyżaków na prawym brzegu Wisły. Zaczęto budować go około połowy XIII wieku. Wykorzystano w tym celu umocnienia starszego, wcześniej zniszczonego grodu, co miało wpływ na nietypowy kształt toruńskiej warowni, przypominający…