tło

MIASTECZKO UNIWERSYTECKIE

Z wydarzeń przygotowanych przez popularyzatorów z Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie można skorzystać 24 czerwca w godz. 10:00-20:00. Co nas czeka?

Szlakiem zmysłów

Wydział Humanistyczny UMK zaproponuje grę terenową „Studia nad zmysłami”. Nazwa nawiązuje do eksperymentalnego kierunku studiów, na który będą mogli zapisać się uczestnicy zabawy. Z pomocą wykładowczyń i wykładowców będą mieli okazję rozwinąć wrażliwość wszystkich zmysłów i zdobyć niepowtarzalny indeks. Gra terenowa składa się z czterech punktów z zadaniami umiejscowionymi w Collegium Maius, Dworze Artusa, Pałacu Dąmbskich oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki. Finał gry przewidziano w Collegium Maximum UMK. W grze mogą wziąć udział zarówno grupy zorganizowane, jak i uczestnicy indywidualni po wcześniejszej rejestracji. Zapisy elektroniczne pod adresem promocja@umk.pl rozpoczną się 19 czerwca od godz. 12:00. W zgłoszeniu należy podać imiona i nazwiska uczestników, numer kontaktowy oraz wybranej godziny. Gra odbywa się w turach, start co godzinę: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00. Zbiórka przy namiocie promocyjnym UMK obok Fontanny Cosmopolis. W tym samym miejscu osoby, które nie zapiszą się elektronicznie, będą mogły zapytać o ewentualną dostępność wolnych miejsc. Na wszystkich uczestników gry czekają symboliczne nagrody.

Naukowe miasteczko

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK zaprasza do swojego stoiska, w którym zagości wystawa amatorskich konstrukcji robotów mobilnych wykonanych przez studentów kierunku automatyka i robotyka. Odwiedzający będą mogli obejrzeć roboty podążające za linią, roboty klasy sumo i minisumo, taśmociągi, manipulatory, mechatroniczną rękę, interaktywny zegar LED, łazik marsjański i wiele innych projektów.

Przy stoisku Instytutu Medycyny Weterynaryjnej będzie można natomiast dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom w wypadku złamań, krwotoków, ukąszeń i nie tylko.

Z kolei konserwatorzy z Wydziału Sztuk Pięknych UMK podczas warsztatów „Napraw z nami dzieło Kopernika” podzielą się tajnikami uzupełniania ubytków w papierze. Inspiracją będzie słynne dzieło Mikołaja Kopernika „O Obrotach Sfer Niebieskich”.

Archeolodzy z Wydziału Nauk Historycznych UMK zaprezentują „Ludus latrunculorum”, „Hnefatafl” i inne starożytne gry planszowe. Uczestnicy będą mogli stanąć w szranki z doświadczonym przeciwnikiem lub pod okiem trenera stoczyć pojedynek z innym, początkującym graczem.